Najčastejšia, kľúčová otázka pri kúpe novej batérie do notebooku znie: Ako batériu používať, aby vydržala čo najdlhšie? Batéria je spotrebný materiál, a preto je čas od času jej výmena nevyhnutná. Vďaka nižšie uvedenému návodu sa však dozviete, čo robiť, aby ste sa mohli tešiť z uspokojivého výkonu batérie čo najdlhšie.
V tomto článku sa dozviete:
- ako predĺžiť výdrž batérie notebooku,
- čo ovplyvňuje životnosť batérie,
- čo robiť, keď batéria začne zlyhávať.
Čo robiť, aby ste predĺžili výdrž batérie vášho notebooku?
Existuje niekoľko úvah o tom, ako dlho vám batéria vydrží. V prvom rade to samozrejme závisí od kvality ako samotnej batérie, tak aj použitého zdroja. Dôležitý je aj výrobca a model notebooku. To, ako dlho vám batéria vydrží bez problémov, má obrovský vplyv aj na to, ako ju používate. Prečítajte si o našich tipoch, ktoré vám pomôžu predĺžiť výdrž batérie!
1. Vyhnite sa krátkym nabíjacím cyklom
Batéria v našom zariadení má výrobcom stanovený počet nabíjacích cyklov, po ktorých postupne a výrazne stráca schopnosť ukladať energiu až do úplného vybitia. Aby si čo najdlhšie udržala svoju vysokú účinnosť, mala by byť batéria nabitá len na 50-60%. Hodnoty niekoľkých percent spôsobia rýchlejšie vyčerpanie limitu cyklu, takže spotrebujeme batériu rýchlejšie.
2. Batériu nabíjajte iba pomocou vhodného napájacieho adaptéra
Každá batéria má z výroby nastavené parametre, ktoré sa potom používajú na výber vhodného zdroja energie. Pri výbere napájacieho zdroja venujte pozornosť nasledujúcim parametrom:
a) hodnota napätia (V)
b) prúd (A )
c) hrot ( zástrčka ), aby zodpovedal modelu zariadenia.
Ak si vyberiete napájací adaptér s parametrami, ktoré sa líšia od tých, ktoré vyžaduje konkrétny notebook a model batérie, môžete skončiť s poklesom výdrže batérie. A dokonca - môže sa poškodiť batéria alebo samotné zariadenie.
3. Používajte batérie
Naša batéria je určená na použitie. Neustále odstraňovanie zo zariadenia nebude mať pozitívny vplyv na jeho stav. Hrozí, že po dlhšom skladovaní aj za priaznivých podmienok stratí svoju nabíjaciu kapacitu. Ak teda notebook dlhší čas (napríklad niekoľko týždňov) nepoužívate, nezabudnite ho raz za niekoľko dní pripojiť do energie.
4. Nevybíjajte úplne
Dnes vyrábané lítium-iónové a lítium-polymérové batérie sú mimoriadne citlivé na úplné vybitie. Opakované opakovanie takejto situácie môže viesť k nezvratnému poškodeniu batérie. Notebook je najlepšie nabíjať, keď kapacita batérie klesne pod 20 %.
5. Batériu neformátujte
Nové batérie nemajú tzv „Pamäťový efekt “, teda ich úplné vybitie a nabitie na 100% neprinesie žiadne pozitívne výsledky – kapacitu batérie tak nezvýšime. Ešte pred niekoľkými rokmi sa odporúčalo úplne vybiť a nabiť nové zariadenie aspoň dvakrát. V súčasnosti sa to však neodporúča: formátovanie môže dokonca poškodiť články, ktorými sú batérie vybavené!
6. Dbajte na pracovnú teplotu
Teplota je mimoriadne dôležitým faktorom ovplyvňujúcim životnosť našej batérie. Aby ste zabezpečili jeho optimálne hodnoty, pravidelne čistite systém odvodu tepla notebooku (pomocou stlačeného vzduchu alebo kompresora) a nepoužívajte zariadenie na mäkkých povrchoch (ktoré môžu zakrývať chladiace otvory). Najlepším riešením je v tomto prípade kúpa chladiacej podložky. Pamätajte, že počítač čistíme iba vtedy, keď je vypnutý.
7. Venujte pozornosť napájaniu
Ide o mimoriadne dôležitý prvok, ktorý výrazne ovplyvňuje našu batériu. Dobrý zdroj má malé alebo žiadne kolísanie napätia. Nerovnomerné nabíjanie cez nekvalitný sieťový adaptér môže skrátiť životnosť batérie. Aby ste tomu zabránili, použite originálnu kópiu dodanú so zariadením. V prípade jeho poškodenia je potrebné zakúpiť iný s rovnakými parametrami.
8. Nechajte batériu odpočívať
Ak plánujete dlhšiu prestávku v používaní notebooku, oplatí sa z neho vybrať batériu a dať ju na suché a chladné miesto. Keďže aj nepripojená batéria neustále stráca energiu (aj keď, samozrejme, oveľa pomalšie), oplatí sa ju dobiť na približne 50 %, aby nedošlo k úplnému vybitiu. Typy batérií, ktoré sú v súčasnosti dostupné na trhu, sú mimoriadne citlivé na celkovú stratu energie, čo môže viesť k výraznému zníženiu ich kapacity alebo dokonca k trvalému poškodeniu. Nemali by sme zabúdať ani na to, aby sme batériu z počítača vybrali v súlade s priloženými pokynmi a až vtedy, keď je úplne vypnutý.
Kedy je potrebná výmena?
Uplatnenie vyššie uvedených pravidiel určite zvýši životnosť batérie vášho notebooku a predĺži jej životnosť. Všetky elektronické zariadenia sa však časom opotrebujú - a batéria, aj keď sa používa správne, nakoniec začne strácať kapacitu. Keď pozorujeme, že na notebooku dokážeme veľmi krátko pracovať bez pripojenia k napájaniu, prípadne sú problémy s nabíjaním, väčšinou to znamená, že je potrebné vymeniť batériu. Ak hľadáte novú batériu pre svoj notebook, nezabudnite si vždy vyberať spoľahlivých výrobcov, ako je napríklad Green Cell. Produkty tejto značky nájdete aj v našom internetovom obchode!