Kľúčovým prvkom automobilu s hybridným pohonom je planétová prevodovka, ktorá spája spaľovací motor, generátor a elektrickú jednotku. Sčítava krútiace momenty a rozdeľuje rýchlosť otáčania bežného hriadeľa motora medzi kolesá a generátor. Dá sa teda uvažovať, že tento prvok plní funkciu elektronicky riadenej prevodovky.
V aute s hybridným pohonom má elektromotor predovšetkým podporovať spaľovací motor v tých najnáročnejších chvíľach, teda pri rozjazde a akcelerácii. Plné hybridy samozrejme umožňujú prejsť určité vzdialenosti aj bez naštartovania spaľovacieho motora.
Účinný systém rekuperácie brzdnej energie znamená, že hybridný automobil teoreticky nie je potrebné nabíjať z externého zdroja. Prejdená vzdialenosť v elektrickom režime teda nič nestojí a zároveň výrazne znižuje priemernú spotrebu paliva. Každý typ hybridu však môže byť dostupný aj v plug-in variante, ktorý sa vyznačuje trakčnou batériou s oveľa väčšou kapacitou. To vozidlu zaručuje dojazd 20 - 50 km len na elektrický pohon.
Ako nabíjať hybridné auto?
Auto s hybridným pohonom sa dá nabíjať rovnako ako elektromobily. Takže máte k dispozícii nasledujúce možnosti:
- Zásuvka v garáži - na využitie tejto možnosti musíte mať špeciálnu nabíjačku, ktorá je zvyčajne súčasťou auta. Nabíjanie vozidla týmto spôsobom trvá pomerne dlho, no vzhľadom na malú kapacitu sa plug-in hybridné batérie plnia pomerne rýchlo.
- Wallbox - je zariadenie, ktoré umožňuje výrazne urýchliť nabíjanie plug-in hybridného auta v domácnosti. Dajú sa napojiť priamo na elektrickú sústavu a namontovať napríklad na stenu garáže. Zdá sa, že v prípade nízkokapacitných hybridných batérií takéto zariadenie nie je potrebné, no ak v budúcnosti uvažujete nad investíciou do elektromobilu, možno vás už teraz zaujme wallbox. (Viac o tom, ako Wallbox funguje, sme napísali v tomto článku.)
- Verejná nabíjacia stanica – spôsob, ako rýchlo nabiť plug-in hybridy vo verejnom priestore. Poplatky za používanie takejto stanice budú samozrejme vyššie ako náklady na domácu elektrinu. Upozorňujeme však, že autá tohto typu majú zvyčajne batérie príliš malé na to, aby sa dali nabíjať jednosmerným prúdom (DC). Na rýchle stanice teda radšej zabudnite a obmedzte sa na tie, ktoré ponúkajú striedavý prúd (AC).
Oplatí sa investovať do hybridného auta?
Teraz, keď viete, ako hybridné auto funguje, je čas zvážiť, či sa oplatí investovať. Pre porovnanie ho možno porovnať s alternatívou v podobe auta s klasickým pohonom a čisto elektrického vozidla.
Hybridné auto vám nepochybne umožňuje znížiť spotrebu paliva, čo z neho robí ekonomické riešenie a zároveň šetrnejšie k životnému prostrediu ako tradičné auto využívajúce iba spaľovací motor. Na druhej strane, elektromobil sa ukáže ako najekologickejšia voľba, pretože nevytvára žiadne výfukové plyny a využíva len „zelenú“ energiu. Za predpokladu, že ho získate napríklad z fotovoltických panelov, jazda autom vôbec neškodí životnému prostrediu.
Treba však priznať, že elektromobilita na Slovensku je ešte v dosť ranom štádiu vývoja, a tak sa mnohí ľudia teraz len ťažko rozhodujú pre kúpu elektromobilu. Niektorým sa ukáže problematický jeho dojazd a nedostatok rýchlonabíjacích staníc na cestách. Pre ostatných bude bariérou cena. Vozidlá tohto typu sú stále dosť drahé.
Pri zohľadnení všetkých týchto aspektov sa hybridný automobil javí ako veľmi atraktívne riešenie. Spája inováciu elektromobilov s funkčnosťou tradičného spaľovacieho motora. Na jednej strane je to ekonomická a ekologická voľba a na druhej strane čisto praktická. Môže sa pre vás ukázať ako skvelý most medzi vašim súčasným benzínovým vozidlom a elektrickým vozidlom, do ktorého budete v budúcnosti investovať.
Pri zvažovaní investície do elektromobility nezabúdajte, že množstvo doplnkov potrebné pre elektromobily a hybridy nájdete v sortimente nášho internetového obchodu!