Elektrobicykle, hoci sú známe už dlho, si na Slovensku získali obľubu až v posledných rokoch a ich počet rastie stále rýchlejším tempom. Prečo si získavajú toľko nadšencov? Je to celkom jednoduché, ebike je dopravný prostriedok, ktorý v sebe spája tie najlepšie vlastnosti kolobežky a bicykla – je ekologický, pomáha udržiavať sa v kondícii, umožňuje vyhnúť sa dopravným zápcham, uľahčuje jazdu v problematických kopcoch a nevytvára hluk. Ak si chcete prečítať viac o samotných elektrobicykloch, a nie o ich batériách – pozrite si náš článok Elektrický bicykel - dokonalosť pre našu dobu.
Chrbtovou kosťou elektrobicykla je motor a samozrejme batéria zahrnutá v článku nižšie. Rovnako ako v názve odpovieme na otázku - ako vybrať batériu pre elektrobicykel? V závislosti od toho, či vymieňate batériu vo svojom e-biku alebo prerábate tradičný bicykel na e-bike, mali by ste po prečítaní tohto článku vedieť všetko o výbere správneho modelu batérie.
Upozorňujeme, že článok sa vzťahuje len na tie elektrobicykle s elektrickým pohonom aktivovaným tlakom na pedále. Je to široko používaná technológia e-bike. Článok sa NEVZŤAHUJE na modely vybavené manuálnym pohonom.
Výber batérie pre e-bike – krok za krokom
1. Napätie
Motory Ebike sú z výroby nastavené na špecifické napätie batérie, s ktorou sú spárované, takže našou úlohou je jednoducho zosúladiť jeden s druhým. Pravdaže, ak to motorový ovládač umožňuje, v niektorých prípadoch je možné spolupracovať napríklad s 36V motorom a 48V batériou, ale toto nie je odporúčaná konfigurácia a týka sa neštandardných modelov elektrobicyklov, preto to uvádzame len ako kuriozita. Pravidlo je teda jednoduché – aké je napätie motora, také je napätie batérie.
2. Vstup do bicykla, to znamená typ zásuvky
Pointa je celkom jasná. Mali by ste venovať pozornosť tomu, aký typ vstupu je v našom e-bike a vybrať batériu s príslušnou verziou. Najbežnejší typ pripojenia je 4-kolíkový, ktorý vyzerá takto:
3. Tvar batérie, typ montáže a rozmery
Musíme si odpovedať na otázku, ako by mala vyzerať naša batéria a kde ju na bicykel namontujeme? Ak vymeníme batériu, vec je celkom jednoduchá - zvolíme tvar, ktorý sme mali predtým. Ak si však elektrobicykel postavíme sami, stojíme pred vážnou dilemou. Existuje mnoho typov batérií ebike, takže nižšie uvediem tie najbežnejšie:
Batérie Silverfish – sú najobľúbenejší typ batérie pre bicykel, ale spôsob montáže sa môže líšiť. V závislosti od bicykla môže byť umiestnený spolu so spodnou alebo zadnou časťou rámu alebo dokonca na nosiči. Príklad uvedený nižšie je najbežnejší.
Batérie do stojanu fliaš – typ tvarom podobný ako Silverfish. Môžu sa montovať rôznymi spôsobmi, ale najbežnejšie je tzv. montáž na nástavec na fľašu s vodou. Názov jasne naznačuje miesto.
Down Tube Batteries - takmer výlučne upevnenie na stojan fľašu.
Batérie do zadného stojana - Batéria do batožinového priestoru, namontovaná na zadnej strane bicykla, hneď za sedlom. Tento typ sa zvyčajne používa na mestských bicykloch. Vďaka svojej polohe majú charakteristický odraz.
Frog Batteries - batéria namontovaná pod sedlom. Toto je o niečo menej bežný typ, ktorý sa zvyčajne vyskytuje na menších bicykloch. Najčastejšie sa používa v tých skladacích.
4. Výkon motora bicykla a ovládača
Nezabúdajme, že čím výkonnejší motor, tým lepšia akcelerácia, väčšia podpora pri stúpaniach a tým rýchlejšie vybíjanie batérie. Táto otázka nie je príliš problematická, ak sme si kúpili hotový e-bike, ktorý spĺňa zákonné normy. V prípade spotrebných bicyklov sme limitovaní predpismi na 250W a 25km/h, keďže to je maximálny výkon, ktorý môže elektrobicykel mať. Motor nedokáže dodať viac ako 250W výkonu a nebude dodatočne podporovať pohon, ak sme už dosiahli rýchlosť 25km/h. S vedomím, že iba v týchto rozsahoch bude motor fungovať, je pre nás ľahké posúdiť, aký typ batérie potrebujeme.
Trochu iná situácia je, ak máme neštandardný model bicykla. Samozrejme, veľa závisí od štýlu jazdy, ale priznajme si, ak máme silný motor, určite budeme chcieť jeho schopnosti využiť. S vedomím, že náš elektrobicykel bude mať vysoký výkon, stojí za zváženie nákup väčšej batérie, aby ste si tento výkon mohli užívať dlhšie, ale o tom v ďalšej časti o kapacite. Nezabúdajme však, že pri testovaní schopností bicykla nevystavujte batériu / motor extrémnym skúškam, ak nemáte patričnú ochranu! Motor sa nezastaví ako spaľovací motor a môže dôjsť k poškodeniu.
5. Akú kapacitu potrebujeme?
Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Kapacita batérie závisí predovšetkým od našich potrieb a úlohy, ktorú má ebike zohrávať. Musíme zvážiť, aké dlhé vzdialenosti chceme prekonať a či budeme bicykel vystavovať väčšiemu zaťaženiu, napríklad častému jazdeniu v horskom teréne. Aspekty, ktoré sú pri výbere dokonalého modelu najdôležitejšie, sú požadovaný dojazd, cena a hmotnosť batérie.
Batérie pre elektrobicykle sú založené na článkoch veľmi podobných batériám do notebookov či iných mobilných zariadení, takže dojazd elektrobicyklov možno prirovnať napríklad k pracovnej dobe prenosných počítačov. Keď nebudeme veľmi intenzívne používať, písať e-maily, čítať, dostaneme dokonca 2x lepší výsledok.
To isté platí aj pre batérie do bicyklov. Ak sa pohybujeme prevažne po mestských uliciach bez kopcov, môžeme batériu vybiť až po 90 kilometroch. Tá istá batéria sa však vybije po 45 kilometroch intenzívnej cyklistiky po kopcovitom cyklistickom chodníku.
Nižšie je uvedená tabuľka znázorňujúca odhadovaný výkon batérií s rôznou kapacitou a napätím. Ďalšou premennou je jazdný režim, teda miera podpory, ktorú nám má motor poskytnúť. Elektrobicykle majú zvyčajne dva a niekedy tri režimy. Zameriame sa na dva – Eco a Turbo. Režim Eco je navrhnutý tak, aby šetril energiu, zatiaľ čo podpora je znížená, aby sa zvýšil dojazd (ale je dostatočne pokojný na to, aby sa bez námahy rozbehol do kopca). Cieľom Turbo režimu je naopak čo najviac uľahčiť stúpania a výrazne zvýšiť zrýchlenie. Hodnoty v tabuľke platia pre stálu prevádzku na 250W motore, treba počítať aj s tým, že dojazd v kilometroch závisí aj od hmotnosti užívateľa a prepravovanej batožiny. Pri jazde na e-biku motor očividne nebeží stále, tým menej na maximálny výkon, takže prejdená vzdialenosť na jedno nabitie môže byť v skutočnosti oveľa dlhšia.
Nákup batérie na elektrický bicykel
Ak už vieme všetko o parametroch a type batérie a rozhodli sme sa, akú kapacitu batérie potrebujeme, poďme ju nájsť! Najprv prejdime do kategórie batérií pre ebike v našom obchode. Batérie, ktoré tam nájdete, sú vyrobené spoločnosťou Green Cell a pracujú s najkvalitnejšími článkami Panasonic. Ide o pokročilé modely s rôznymi kapacitami, typmi montáže a napätím 24V, 36V a 48V. Batérie fungujú s mnohými modelmi bicyklov, vr. takí výrobcovia ako: Ecobike, Gazelle, Giant, Yamaha, Haibike, Kalkhoff, Lovelec, či Prophete.
Webová stránka obsahuje sadu filtrov, ktoré vám pomôžu nájsť správny model batérie. Ak potrebujete ďalšiu pomoc, kontaktujte nás, pomôžeme vám s výberom.