Lítium-polymérové batérie sú v porovnaní s ich štandardnými lítium-iónovými príbuznými vzácnosťou. Ich výroba je o niečo drahšia, no vďaka množstvu výhod sa hojne využívajú v prémiových produktoch. Pre ich využitie sa rozhodli mnohí výrobcovia špičkových smartfónov, notebookov, power bánk či fotoaparátov.
V tomto článku sa dozviete:
- aký je rozdiel medzi lítium-polymérovou batériou a lítium-iónovou batériou,
- na čo sa používajú lítium-polymérové batérie,
- čo je lepšie - li-po alebo li-ion batéria.
Dizajn lítium-polymérovej batérie
Lítium-polymérová batéria je založená na lítium-iónovej technológii. Rozdiel je v tom, že v prvom prípade je elektrolyt v pevnej forme - ako polymér, nie ako kvapalina. Výsledkom je, že takéto bunky môžu byť vyrobené takmer v akomkoľvek tvare, dokonca aj v hrúbke jedného milimetra. Vyznačujú sa tiež o niečo vyššou hustotou, vďaka čomu môžu pri rovnakej veľkosti dosiahnuť vyššie kapacity. Okrem toho sa väčšina špecifických funkcií prekrýva s lítium-iónovými batériami.
Ako používať lítium-polymérové batérie?
Lítium-polymérová batéria musí byť vybavená presným riadiacim systémom, pretože je veľmi citlivá na hlboké vybitie a prebitie. Je to mimoriadne dôležité, pretože ak je napätie príliš vysoké (prebité), batéria by sa mohla ľahko poškodiť alebo dokonca explodovať. Elektronický systém správy batérie takýmto situáciám účinne predchádza odpojením nabíjania v správnom momente. Vďaka tomu takáto situácia za normálnych podmienok nenastáva. Môže sa však úplne vybiť, čo môže poškodiť aj batériu a trvalo znížiť jej kapacitu. Maximálne napätie lítium-polymérovej batérie dosahuje 4,2 V a minimálne napätie je asi 3 V - potom môže kapacita batérie klesnúť natrvalo.
Použitie lítium-polymérových batérií
Práve vďaka lítium-polymérovým batériám dokážu výrobcovia skonštruovať tie najtenšie typy notebookov, power bánk, smartfónov a iných zariadení, v ktorých je veľmi dôležité veľké množstvo energie v čo najmenšej veľkosti. Nižšie sú uvedené príklady aplikácií lítiových polymérových článkov:
Power banky
Batérie do notebookov
Je lepšia lítium-polymérová batéria alebo lítium-iónová batéria?
Ak sa pýtate, či zvoliť li-po alebo li-ion batériu, máme pre vás zlú správu – je ťažké dať jednoznačnú odpoveď, ktorá by fungovala v každom prípade. Všetko závisí okrem iného o možných potrebách užívateľa a type zariadenia, v ktorom by sa používal. Hlavnou výhodou lítium-polymérovej batérie je vysoká kapacita a nízka hmotnosť. Nevýhodou je vyššia cena a riziko zníženia jej životnosti, ak je často úplne vybitá. Ak chcete lacnejšiu batériu, ktorá je odolná voči hlbokému vybitiu, lepšou voľbou sú lítium-iónové batérie. Ako vidíte, všetko závisí od vašich potrieb.
Záleží teda na type batérie? Tieto typy batérií sú veľmi podobné, pretože lítium-polymérová batéria patrí do skupiny lítium-iónových batérií. Takže rozdiely sú zanedbateľné. Pri nákupe však môžete dbať na svoje očakávania týkajúce sa používania zariadenia. Ak napríklad chcete, aby bola powerbanka super ľahká a zároveň poskytovala vysoký výkon, ak model obsahuje lítium-polymérové batérie, môžete to považovať za výhodu. Zároveň by však pri výbere konkrétneho zariadenia nemal byť rozhodujúci typ batérie. Lítium-iónové aj lítium-polymérové batérie sú vhodné pre podobné typy zariadení a mali by fungovať dobre – pokiaľ pochádzajú od dôveryhodného výrobcu.
Ak hľadáte overené batérie alebo power banky v lítium-polymérovej alebo lítium-iónovej technológii, navštívte klavesnica.sk - určite si nájdete niečo pre seba!