Hľadáte spoľahlivý a kvalitný akumulátor do kempingového vozidla, jachty, kosačky alebo núdzového napájania? Pozrite sa, aký typ akumulátora zvoliť, aby dokonale vyhovoval vašim požiadavkám.
Druhy akumulátorov
Akumulátory prakticky na každom kroku poháňajú naše každodenné zariadenia, od smartfónov až po elektrické vozidlá. Vďaka nim môžeme okrem iného využívať mobilné možnosti mnohých zariadení a napájať rôzne systémy. Pozrime sa bližšie na týchto nenahraditeľných spoločníkov nášho každodenného života.
Akumulátor nie je nič iné ako typ batérie, ktorú je možné opakovane nabíjať a vybíjať. Tieto zariadenia využívajú elektrochemické reakcie na ukladanie elektrickej energie, ktorá môže byť neskôr uvoľnená vo forme prúdu. Dá sa teda povedať, že akumulátory sú malé zásobníky energie, ktoré umožňujú napájanie rôznych zariadení.
Existujú rôzne druhy akumulátorov. V závislosti od použitej chémie môžeme rozlíšiť nasledujúce typy:
- Oloveno-kyselinové akumulátory
- Nikel-kadmiové akumulátory (NiCd)
- Nikel-metal-hydridové akumulátory (NiMH)
- Lítium-iónové akumulátory (Li-ion), napríklad LiFePO4, čiže lítium-železo-fosfátové akumulátory
- Lítium-titánové akumulátory (LTO)
To sú samozrejme len vybrané typy akumulátorov. Na trhu ich nájdete oveľa viac. Ako si teda vybrať ten, ktorý bude dokonale prispôsobený vašim potrebám? Dnes vám prinášame pomoc a predstavujeme dva najpopulárnejšie typy akumulátorov s najširším využitím: akumulátor v technológii AGM a akumulátor LiFePO4.
Batérie AGM
Akumulátory AGM sa tešia veľkej popularite. Nie je to žiadne prekvapenie. Hoci sa dá povedať, že sú vzdialeným príbuzným tradičných oloveno-kyselinových akumulátorov, v porovnaní s nimi zaručujú výrazne lepšie výsledky, vyšší počet cyklov a bezpečnosť. A to okrem iného vďaka technológii AGM, čiže Absorbent Glass Mat.
Kľúčové vlastnosti akumulátorov AGM:
- Bezpečná prevádzka v akejkoľvek polohe
- Odolnosť voči nárazom a vibráciám
- Hermetické uzavretie elektrolytu v sklených vláknach
- Bezúdržbovosť
- Dlhá životnosť
- Nízka miera samovybíjania
Tajomstvo spočíva v dôkladne premyslenej konštrukcii a použití sklených vlákien, vďaka čomu je elektrolyt hermeticky uzavretý a zabezpečený. V dôsledku toho môže akumulátor AGM bezpečne pracovať v akejkoľvek polohe a je odolný voči nárazom a vibráciám.
Ale to ešte nie sú všetky výhody. Vďaka starostlivo prepracovanej konštrukcii akumulátorov AGM sa vzduch ani nečistoty nedostanú do vnútra batérie. Ventily sa otvárajú, keď je vnútri vysoký tlak, čo eliminuje riziko zväčšenia a prasknutia batérie.
Naša rada: Ako vybrať batériu AGM? Najdôležitejším parametrom, na ktorý treba dbať, je napätie. Musí byť rovnaké ako v predtým používanej batérii. Ak je cieľové napätie inštalácie vyššie než v akumulátore, vždy ich môžete prepojiť sériovo.
Nezabudnite tiež skontrolovať rozmery akumulátora, najmä ak plánujete jeho inštaláciu na konkrétnom mieste.
Ak si nie ste istí, či vybraný akumulátor AGM bude z hľadiska parametrov vyhovovať vášmu zariadeniu, môžete využiť kalkulačku dostupnú na stránke klavesnica.sk. Po prejdení na stránku kliknite na banner "Ako vybrať akumulátor" a zadajte príslušné parametre.
Kde sa najlepšie uplatní batéria AGM?
Jednou z mnohých výhod akumulátorov AGM je ich všestranné využitie. Dokonale sa osvedčia v cyklickej aj vyrovnávacej prevádzke. V prvom prípade akumulátor plní funkciu núdzového napájania pre pripojené zariadenie, napríklad registračnú pokladňu alebo záložný zdroj UPS. V prípade poruchy základného zdroja prúdu takýto akumulátor zaručí potrebnú dávku energie.
Akumulátory AGM sa dajú využiť aj v cyklickej prevádzke ako hlavný zdroj energie. Vďaka vysokej odolnosti voči nárazom a tesnosti zaručujúcej bezpečnú prevádzku zariadenia v akejkoľvek polohe sa často používajú v zariadeniach každodenného použitia a hračkách, napríklad v hračkárskych autách pre deti.
Využitie akumulátora AGM v vyrovnávacej prevádzke:
- Poplašné systémy
- Záložné zdroje UPS
- Registračné pokladne
- Núdzové osvetlenie
Využitie akumulátora AGM v cyklickej prevádzke:
- Registračné pokladne
- Invalidné a golfové vozíky
- Kosačky
- Hračky
- Jachty a lode
- Čistiace stroje
- Kempingové vozidlá
Batérie LiFePO4
Lítium-železo-fosfátové akumulátory (známe tiež ako LiFePO4) sú veľmi silní a cenení hráči vo svete batérií. Ich životnosť, ktorá môže dosiahnuť až niekoľko tisíc úplných nabíjacích cyklov, niekoľkonásobne prevyšuje možnosti napríklad AGM. Vďaka tomu sú veľmi účinné a môžu spoľahlivo slúžiť mnoho rokov.
Kľúčové vlastnosti Batérií LiFePO4:
- Extrémne dlhá životnosť (tisíce nabíjacích cyklov)
- Vysoká hustota energie
- Nízka miera samovybíjania
- Žiadny pamäťový efekt
- Vyššia bezpečnosť a odolnosť proti požiaru
- Ekologickejšie zloženie
- Polovičná hmotnosť oproti olovným akumulátorom
Batérie LFP sa vyznačujú vysokou hustotou energie, nízkymi hodnotami samovybíjania a nemajú pamäťový efekt. Navyše sú menej náchylné na vznietenie alebo výbuch v prípade poškodenia, čo zaručuje najvyššie štandardy bezpečnosti. Čo je dôležité, LiFePO4 sú v porovnaní s väčšinou akumulátorov iného typu ekologickejšie, pretože obsahujú menej toxických látok a ľahšie sa recyklujú. Mohli by sme chcieť viac? Samozrejme!
Majú veľkú kapacitu, ktorá ide ruka v ruke s relatívne nízkou hmotnosťou. Napríklad štandardný akumulátor s kapacitou 100 Ah váži 30 kg, zatiaľ čo lítium-železo-fosfátový je o polovicu ľahší.
Naša rada: Nezabudnite pri výbere akumulátora LiFePO4 skontrolovať, či má integrovaný systém riadenia batérie (BMS), ktorý chráni okrem iného pred prehriatím, prepätím či skratom.
Kde sa najlepšie uplatní akumulátor LiFePO4?
Vzhľadom na svoju excelentnú životnosť a vysokú účinnosť článkov sa akumulátory LiFePO4 často používajú okrem iného vo fotovoltaických inštaláciách, systémoch typu off-grid napájajúcich napríklad garáž či chatu, a v elektrických vozidlách.
Batérie LiFePO4 sú často prvou voľbou všetkých, ktorí hľadajú spoľahlivý zdroj napájania na jachte či v kempingovom vozidle.
Využitie akumulátora LiFePO4:
- Napájanie off-grid systémov, napr. v chatách, garážach
- Elektrické vozidlá
- Fotovoltaické inštalácie
- Telekomunikačné a rádiokomunikačné systémy
- Lode a jachty
AGM alebo LiFePO4: ktorý si vybrať?
Rozhodnutie je na vás. Keď poznáte rozdiel medzi AGM a LiFePO4, bez problémov vyberiete akumulátor prispôsobený vašim potrebám. Oba typy akumulátorov majú svoje výhody a nevýhody.
Porovnanie AGM a LiFePO4 akumulátorov:
- Cena: AGM akumulátory sú výrazne lacnejšie
- Životnosť: LiFePO4 majú niekoľkonásobne vyšší počet nabíjacích cyklov
- Hmotnosť: LiFePO4 sú približne o polovicu ľahšie pri rovnakej kapacite
- Odolnosť voči hlbokému vybitiu: LiFePO4 sú podstatne odolnejšie
- Pracovná poloha: Oba typy môžu pracovať v ľubovoľnej polohe
- Bezpečnosť: Oba typy sú bezpečné, LiFePO4 majú lepšiu odolnosť proti požiaru
Batérie AGM sú podstatne lacnejšie a vyznačujú sa veľmi dobrou účinnosťou a môžu bezpečne pracovať v akejkoľvek polohe - dokonca aj vodorovne. Batérie LiFePO4 sú drahšie, trvácnejšie, majú dlhší životný cyklus a sú odolnejšie voči hlbokému vybitiu, čo z nich robí ideálnu voľbu pre aplikácie, kde sa vyžaduje vysoká spoľahlivosť, trvanlivosť a dlhá životnosť. Pri rozhodovaní sa pre konkrétny typ batérie je dobré dôkladne analyzovať svoje potreby a stanoviť požiadavky týkajúce sa trvanlivosti, účinnosti a prevádzkových nákladov.
Aké problémy riešia tieto typy akumulátorov?
AGM akumulátory riešia problémy:
- Potreba bezúdržbového akumulátora
- Nedostatok miesta (možnosť inštalácie v akejkoľvek polohe)
- Nepravidelné používanie (nízke samovybíjanie)
- Zariadenia vystavené vibráciám a otrasom
- Núdzové napájanie kritických systémov
LiFePO4 akumulátory riešia:
- Potreba veľmi dlhej životnosti (tisíce cyklov)
- Požiadavka na nízku hmotnosť pri vysokej kapacite
- Potreba rýchleho nabíjania
- Aplikácie vyžadujúce hlboké vybíjanie
- Vysoké nároky na bezpečnosť
- Ekologické požiadavky
Dobre vybraný akumulátor vám zaručí dlhú a bezpečnú prevádzku vašich zariadení. Kde ho kúpiť? Ako AGM, tak aj LiFePO4 nájdete v našom obchode klavesnica.sk. Nezabudnite tiež na výber nabíjačky, ktorá umožní bezproblémové nabitie vybraného akumulátora.