V nasledujúcom slovníku sa dozviete, odkiaľ sa jednotlivé technológie rýchleho nabíjania vzali a z čoho pozostávajú.
- USB nabíjanie
- Rýchle nabíjanie Qualcomm
- Power Delivery
- Rýchle nabíjanie Apple
- Adaptívne rýchle nabíjanie Samsung
- Motorola TurboPower
- Pump Express
- SuperCharge
1.USB nabíjanie
Pri vzniku štandardu USB bol jeho úlohou najmä prenos dát a problematikou nabíjania zariadení sa príliš netrápilo. Pôvodné parametre boli 0,5A s predvolenými 5V (2,5W). Technologický pokrok sa v priebehu rokov neodvratne posúva smerom k mobilným zariadeniam, takže rýchle nabíjanie je čoraz dôležitejšie. Vylepšenie nabíjania batérie cez USB bolo predstavené v roku 2007 a zvýšilo rýchlosť nabíjania na 1,5 A (7,5 W). Porty bežne umiestňované v počítačoch, určené napríklad na pripojenie klávesnice či myši, väčšinou túto teoreticky zastaranú technológiu ani nemajú a majú len základné parametre 0,5A/5V.
2. Rýchle nabíjanie Qualcomm
V súčasnosti je najpopulárnejšia nabíjacia technológia vytvorená výrobcom procesorov - Qualcomm. Tento systém je určený pre telefóny, ktoré majú jeden z procesorov série Snapdragon od Qualcommu, no je kompatibilný s inými zariadeniami. Quick Charge 1.0 debutoval v roku 2013 a jeho parametre boli 5V/2A, teda 10W. Verzia 2.0 už umožňovala nabíjanie na 9V a 12V s maximálnym výkonom 18W. Ďalšia verzia technológie priniesla možnosť nabíjania napätím od 3,6V do 20V v 20mV intervaloch. To umožnilo oveľa presnejšie nastavenie optimálnych parametrov nabíjania. Aktuálna verzia - už umožňuje nabíjanie 27W (3A / 9V).
Pri príležitosti QC stojí za zmienku ešte jeden pojem, INOV, čo znamená Inteligentné vyjednávanie pre optimálne napätie. Táto technológia bola vyvinutá pri práci na verzii Quick Charge 3.0. Algoritmus INOV má umožniť mobilným zariadeniam vybrať si vhodné parametre nabíjania z nabíjačky, aby sa dosiahla maximálna účinnosť a predĺžila sa životnosť batérie.
V našom obchode nájdete viacportové nabíjačky s technológiou Quick Charge 3.0. Vyzerajú takto
3. Power Delivery
Štandard Power Delivery sa objavil v roku 2012 a jeho úlohou je umožniť nabíjanie cez USB aj zariadeniam, ktoré vyžadujú oveľa väčší výkon – aj 100W. Konečným cieľom je samozrejme úplne zjednotiť technológiu nabíjania, aby sme mohli používať jeden napájací adaptér pre všetky naše prenosné zariadenia. Všetko nasvedčuje tomu, že do istej miery sa tento cieľ podarí čoskoro naplniť, o čom svedčí aj rastúci počet notebookov a smartfónov nabitých týmto systémom.
Power Delivery 1.0 bolo možné nabíjať v troch napätiach – 5V, 12V a 20V. V závislosti od profilu sme mohli nabíjať 10W, 18W, 36W, 60W a 100W. V prvej etape norma nepokrývala široký rozsah intenzity, iba konkrétne hodnoty.
Princíp fungovania PD spočíva v tom, že zariadenia prispôsobené na nabíjanie vyšším výkonom komunikujú s adaptérom a odoberajú prúd s takými parametrami, aké potrebujú. Prvá verzia Power Delivery nebola komerčne využívaná.
Verzia 2.0 už umožňovala nabíjanie v štyroch napätiach – 5V, 9V, 15V a 20V, pričom intenzitu bolo možné nastavovať oveľa flexibilnejšie od 0,5W do 100W. Táto verzia úzko súvisí s USB-C. Nasledujúca verzia označená číslom 3.0 už také výrazné zmeny nezaviedla, a tak jej nebudeme venovať viac času.
Nabíjačku tohto typu si samozrejme môžete u nás zakúpiť - nabíjačky USB-C Power Delivery.
4. Rýchle nabíjanie Apple
Tento výraz sa objavuje v médiách, no v skutočnosti Apple nemá pre svoje zariadenia žiadnu špeciálnu technológiu nabíjania. Najnovšie Macbooky a iPhony práve využívajú Power Delivery. Staršie modely neumožňujú rýchle nabíjanie a až iPhone 8 bol v tejto veci prelomový. Žiaľ, v prípade Apple telefónov si musíme zaobstarať vlastnú USB-C PD nabíjačku.
5. Adaptívne rýchle nabíjanie Samsung
Technológia použitá len v smartfónoch Samsung funguje na rovnakom princípe ako Quick Charge a telefóny tohto výrobcu je možné nabíjať nabíjačkami Quick Charge. Platí to aj pre mnohé modely, ktoré nemajú procesor série Snapdragon. To však nemusí nutne znamenať, že nabíjačky ADP rýchlo nabijú telefóny iných výrobcov, ktoré fungujú s funkciou Quick Charge.
6. Motorola Turbo Power
Technológia použitá v smartfónoch Motorola (aké prekvapenie). Podobne ako Dash Charge je založený na zvyšovaní intenzity. Výrobca tvrdí, že je možné získať až 5,7A, čo nám pri 5V dáva až 28,5W výkonu. Extrémne rýchly na smartfón. Žiaľ, výrazným problémom je výrazné zvýšenie teploty počas nabíjania, a to aj o viac ako 15 stupňov Celzia. Ako vieme, vysoké teplo neprospieva zdraviu batérie, takže to môže byť znepokojujúce, najmä v teplých letných dňoch.
7. Čerpadlo Express
Technológia vytvorená spoločnosťou MediaTek mala konkurovať rýchlemu nabíjaniu Qualcomm, ale medzi týmito štandardmi nikdy neexistovala skutočná konkurencia. Pump Express bol určený pre telefóny vybavené procesorom MediaTek, ako sú Sony, HTC alebo Meizu. Prvé verzie Pump Express boli založené na zmene nabíjacieho napätia, rovnako ako QC, ale od verzie 3.0 bolo zavedené priame nabíjanie batérie. Výrobca ubezpečil o veľkom prielomu, no táto verzia zostala úplne nepovšimnutá.
8. SuperCharge
Huawei má na svedomí pojem Super Charge a ide o technológiu používanú výhradne v smartfónoch Huawei a Honor. SuperCharge možno nabíjať 9V alebo 5V s maximálnym výkonom 22,5W (4,5V/5A). Regulátor zvolí ideálne nabíjacie napätie v závislosti od batérie.
Zoznam parametrov jednotlivých technológií
Malo by sa pamätať na to, že výkon na nabíjanie smartfónu nie je určený nabíjačkou, ale samotným ovládačom batérie. Ak telefón nepodporuje konkrétny štandard rýchleho nabíjania, nemôžete počítať s plným využitím možností adaptéra. Stáva sa, že niektoré telefóny, napriek tomu, že majú procesor Snapdragon, nebudú fungovať s najnovšími verziami rýchleho nabíjania. Veľmi významný vplyv majú aj faktory ako teplota článku a kvalita drôtu. Za zmienku stojí, že výhodou Power Delivery je samozrejme fakt, že technológia je prispôsobená na nabíjanie notebookov. Preto môžeme očakávať, že tento štandard bude najčastejšie využívaný v nových zariadeniach.