Ako si vybrať správny displej do vášho notebooku?
Displej je jedným z najdôležitejších komponentov v prenosnom počítači. Zároveň ale patrí aj medzi najcitlivejšie časti, je veľmi náchylný na poškodenie – pády, praskliny alebo škrabance. Rovnako ako všetky komponenty v počítači, časom sa opotrebuje a stráca svoje vlastnosti ale aj plnú účinnosť.
V takýchto prípadoch odporúčame určite displej vymeniť. Nižšie uvádzame všetky potrebné technické parametre, ktorým musíte venovať pozornosť pri výbere správneho displeja pre váš notebook.
Nespoliehajte sa na zoznamy kompatibility
Napriek tomu, že naše zoznamy kompatibility boli vytvorené s maximálnym dôrazom na každý detail, odporúčame vám skontrolovať všetky parametre obrazovky. Je bežné, že zistíme možnosť namontovania rôznych modelov displejov do rovnakého prenosného počítača (v závislosti od roku výroby a dostupnej technológie v tom čase).
Skontrolujte model displeja
Modelové označenie nájdeme na zadnej časti samotného displeja. Keď už máte číslo modelu, prejdite na stránku www.panelook.com a jednoducho si skontrolujte všetky parametre displeja.
Tri najdôležitejšie parametre pri výbere vhodného typu displeja:
Uhlopriečka displeja - je to jednoducho fyzická šírka a dĺžka displeja. Neexistuje iná možnosť, musí to byť presne to isté.
Rozlíšenie – v tomto prípade je potreba, aby bol nový displej rovnaký ako pôvodný. Môžete to ľahko skontrolovať – pravé tlačidlo myši na obrazovke -> Prispôsobiť/Vlastnosti.
Typ konektora – môžete to skontrolovať na spomínanej webovej stránke prípadne môžete displej vybrať a skontrolovať vzhľad a umiestnenie konektora. Existuje niekoľko typov konektorov, najčastejšie používané sú 40 pin LVDS, 30 pin eDP a 40 pin eDP (pozor 40 pin LVDS a 40 pin eDP nie je možné zamieňať!)
Typ podsvietenia displeja
LED – v súčasnosti veľmi používaná technika. Displeje, ktoré nájdete v našej ponuke sú podsvietené pomocou technológie LED.
CCFL – fluorescenčné podsvietenie, používané pri starších modeloch notebookov. Tento model je ľahko rozpoznateľný – na zadnej strane displeja je ďalší kábel.
Rovnako ako v predošlom prípade pozor, tieto technológie nie sú kompatibilné – nie je možné ich zamieňať).
Typ obrazovky
TN – najlacnejšia a najčastejšie používaná technológia obrazovky. Výhoda spočíva v rýchlej dobe odozvy bez efektu rozmazania.
IPS – novšia a nákladnejšia technológia. Vyznačuje sa lepšou kvalitou farieb a širokými pozorovacími uhlami.
Technológie IPS a TN sú navzájom úplne kompatibilné, sú navzájom zameniteľné.
Typ povrchu displeja
Displeje majú dva typy povrchovej úpravy. Rovnako ako pri type obrazovky ich môžete používať zameniteľne.
V prípade lesklých obrazoviek používajú výrobcovia vlastné výrazy pre túto technológiu. Nižšie nájdete uvedený slovník týchto výrazov:
- Acer – CrystalBrite
- Acorn – Vybrio
- AG Neovo – NeoV Optical Filter
- Ahtec – Glare
- Alienware – ClearView
- Apple – Glossy
- ASUS – ColorShine
- Averatec – AveraBrite
- Dell – TrueLife
- Everex – DiamondBrite
- Fujitsu – CrystalView, SuperFine
- Gateway – UltraBrite
- HP-Compaq BrightView
- IBM-Lenovo VibrantView
- LG – FineBrite
- NEC OptiClear, SuperShine
- Packard Bell – Diamond View
- Sager – Super Clear
- SONY – XBRITE, XBRITE-ECO, X-black, ClearBright, ClearPhoto LCD
- Toshiba – Clear SuperView
Zhrnutie
Výber správneho displeja pre notebook je dosť zložitý. Aby bola obrazovka plne kompatibilná, je nutné nájsť množstvo rovnakých parametrov. Preto odporúčame, aby ste pred nákupom skontrolovali všetky vyššie uvedené body. Ak sa aj napriek tejto malej príručke u vás objavia pochybnosti alebo otázky, prosím neváhajte nás kontaktovať, radi vám so všetkým pomôžeme.