Výber nabíjačky na notebook - čo potrebujete vedieť?
Nabíjačka na notebook je jeden z komponentov pre notebook, ktorému by sme mali prikladať dôležitú váhu. Potknutie sa o kábel, rozloženie zástrčky prípadne kopance sú súčasťou každodenného problému nabíjačiek, dôsledkom čoho sa môže stať že ich „život“ skončí oveľa skôr ako „život“ notebooku. Keď sa to nakoniec stane, čelíme problému hľadania novej nabíjačky. Táto úloha sa na prvý pohľad môže zdať ako jednoduchá, avšak sú veci, ktoré by sme pri hľadaní mali ovládať. Dnes budeme hovoriť o tom, čomu treba venovať zvláštnu pozornosť pri výbere správnej nabíjačky pre váš notebook.
- Parametre prúdu
Pozrime sa na príklad štítku s údajmi. Ako by sme mali správne prečítať tieto údaje?
INPUT – vstupné parametre
Tieto údaje ukazujú, na aké typy zásuviek je daná nabíjačka prispôsobená. Nejde o typ zástrčky, ale o normu napätia v krajine. Na Slovensku, tak ako takmer v celej Európe platí 230V. Najvyššie napätie 240V sa vyskytuje okrem iného v afrických krajinách a na blízkom východe, a najnižšia 100V v Japonsku. A aký to má význam?
V kontexte výberu nabíjačky pre prenosné počítače prakticky žiaden. Ako si môžete všimnúť v špecifikácií, rozsah možnej práce s nabíjačkou je 100 – 240V, takže produkty GreenCell môžu pracovať podľa akéhokoľvek globálneho štandardu. Problém sa môže vyskytnúť pri autonabíjačkách na notebook. Tieto typy napájacích zdrojov sú zvyčajne vhodné iba pre 12V inštalácie, preto ich nebudeme používať vo vozidlách, aj tých ktoré sú vybavené 24V batériami.
OUTPUT – výstupné parametre
Tieto hodnoty nás informujú o aktuálnom napájaní prenosného počítača a zistíme, či je daná nabíjačka vhodná. Údaje pozostávajú z dvoch hodnôt:
- Napätia (V)
- Prúdu (A)
Ak tieto hodnoty vynásobíte, dostanete výkon, ktorý sa udáva vo wattoch (W). V prípade modelu na obrázku vyššie môžeme vypočítať, že výkon je 90W.
- Model nabíjačky
Hneď vedľa parametrov má väčšina nabíjačiek špecifické označenie modelu, ktoré ju umožní presne identifikovať. Logicky by to malo znamenať, že podľa modelu nájdeme správnu nabíjačku, avšak aj tu je malá komplikácia. Tento model sa vzťahuje len na konkrétne parametre a nie na typ zástrčky (konektora). Pozrime sa na príklad nabíjačiek notebookov Asus.
Model napájacieho zdroja PA-1650-78 pre notebooky Asus má nasledujúce parametre:
Napätie: 19V
Intenzita. 3,42A
Výkon: 65W
Pokiaľ ide o tieto hodnoty, môžeme si byť istí že nabíjačka s týmto modelom by mala mať presne tieto parametre. V závislosti od variantu sa môžu líšiť v type zástrčky – konektora. V súčasnosti ponúkame dva typy nabíjačiek s modelom PA-1650-78. Jedna má konektor s rozmerom 4,5mm-3,0mm a s pinom a druhá 5,5mm-2,5mm bez pinu. Rozdiel je viditeľný voľným okom na nasledujúcom obrázku.
- Typ konektora
V súčasnosti je v našej ponuke viac ako 120 modelov nabíjačiek na notebook, ktoré majú 21 rôznych typov konektorov. Väčšina má okrúhly tvar, ale sú aj výnimky, ako napríklad tie, ktoré sú v tvare USB pre spoločnosť Lenovo alebo osemhranná zásuvka pre Dell. Toto je tabuľka najpopulárnejších konektorov spolu s pridelenými značkami notebookov, ktoré ich používajú. Prvé číslo predstavuje priemer vonkajšieho obvodu a druhé je vnútorné.
Ako môžete vidieť, nie je to tak jednoduché. Nabíjačky Asus v závislosti od série, ktorú podporujú, môžu mať až päť rôznych typov konektorov. Avšak ak sme vlastníkmi počítačov od spoločnosti Apple, záležitosť je oveľa jednoduchšia. Nabíjačky Macbook majú zatiaľ iba tri typy nabíjacích konektorov a každý z nich sa líši zreteľne od predchádzajúceho. Chronologicky to boli – Magsafe1, Magsafe2 a USB-C.
Dúfame, že tento článok vám aspoň málo pomôže pri správnom výbere nabíjačky pre vaše zariadenie. V prípade ak by ste mali pochybnosti o výbere, stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ten správny typ nabíjačky pre notebook.